[ Kezdőlap ][ Házirend ][ Blog ][ Irodalom Klub ][ Minden Ami Irodalom ][ Olvasóterem ][ Képtár ][ Műterem ][ Fórum ]
Hoppá !!!

Kedvenc versek
a You Tube-on
Tedd fel a kedvenceidet.




Ellenőrizd a helyesírást,
ha nem vagy biztos benne!




Tagjaink könyveit itt rendelheted meg



Fullextra Arcképtár


Küzdőtér

Szia, Anonymous
Felhasználónév
Jelszó


Regisztráció
Legújabb:
: MLilith
Új ma: 0
Új tegnap: 0
Összes tag: 9161

Most jelen:
Látogató: 622
Tag: 1
Rejtve: 0
Összesen: 623

Jelen:


Üzenőfal
Arhívum   

Csak regisztrált felhasználók üzenhetnek. Lépj be vagy regisztrálj.

Szolgáltatások
· Home
· Arhívum
· Bloglista
· Fórumok
· Help
· Hír, cikk beküldő
· Irodalom
· Irodalom Klub friss
· Journal
· Keresés
· KIRAKAT
· Kirakat Archivum
· Magazin
· Mazsolázó
· Mazsolázó Archivum
· Mazsolázó beküldő
· Minden Ami Irodalom
· Mindenkinek van saját hangja
· Műterem
· Nyomtatási nézet
· Olvasóterem
· Partneroldalak
· Privát üzenetek
· Személyes terület
· Témák, rovatok
· Üzenőfal
· Összesítő

cheap cigarettes sorry.
Fullextra.hu: BLOG, Napló!


BLOG, Napló!
[ Blog (napló) főoldala. | Regisztrálj! ]

A tagoknak lehetősége van saját blogot (Naplót) vezetni, és azokhoz hozzászólni.

Még egyszer (és részemről utoljára) az otthonszülésről
Ideje:: 11-03-2007 @ 09:10 pm

   Mondják, a harag rossz tanácsadó. Hozzáteszem: az összes indulat is az. Legutóbb az otthonszüléssel kapcsolatos hozzászólásom alkalmával estem ebbe a hibába. Nem mintha más lenne a véleményem, mint amit leírtam, de más jött ki belőle. Megpróbálom indulatok nélkül kifejteni, amit gondolok.

   A szülés természetes folyamat, része az életnek. Szerintem ezt mindenki elfogadja. Olykor azonban a szülés veszélyeket rejt mind az anya, mind a magzat számára. Lehetnek ezek meglévő, de fel nem ismert betegségek vagy anatómiai rendellenességek és lehetnek olyan hirtelen előállott tényezők, amelyeket nem lehetett előre látni.

  Mindezen tényezők az emberiség történetében korábban is jelen voltak, sőt sokkal nagyobb mértékben hatottak, mint manapság, így az anyai halálozás és a magzati halálozás/halvaszületés/csecsemőhalandóság aránya is nagyobb volt, mint ma. Ha úgy tetszik, ez is egyfajta természetes dolog volt, a maga kegyetlen logikájával, amely a hibás, a nem életrevaló lények kiküszöbölésével erősítette a faj kedvező adottságait – azaz erősítette volna, ha az evolúció az emberi faj tekintetében meg nem áll úgy negyvenezer évvel ezelőtt. (Ezt nem én mondom, ez a paleogenetikusok  egyre többet hangoztatott és egyre inkább elfogadott véleménye.) Miért állt meg?  És mit jelent az, hogy megállt? Azt jelenti, hogy a természetes kiválasztódás útját elállja a rohamosan fejlődő civilizáció és az emberi tudomány. Lehetne vitatkozni azon, hogy jót tesz-e ez az emberiségnek – valószínűleg genetikai értelemben nem tesz jót. A civilizáció olyan társas együttlétet jelent, melyben az egyén érdekei maximálisan kifejeződhetnek. Adott esetben az lehetne a faj érdeke, hogy a beteg, a nem megfelelő, nem életképes egyed elpusztuljon. Az egyéni érdekek védelme ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az egyén a saját hiányosságait, betegségeit a tudomány segítségével orvosolja és esélyeit az egészségesekéhez hasonlóvá növelje. Nem vagyok szülész, de megítélésem szerint a szülészet mestersége és tudománya ennek az esélyegyenlőségnek a nevében jött létre és jutott mai fejlettségi szintjére. Úgy vélem, ebben sincs vita az otthonszülés hívei és ellenzői között.

  A vita magva szerintem ott lehet, hogy mit/kit tekintünk egészségesnek és ki jogosult az ilyen kérdések eldöntésére, továbbá ki viselje a következményeket a rossz döntésért. A kiindulás tehát a.) egészséges kismama és magzat esetében az, hogy b.) az ilyen szülések levezetéséhez elegendő egy meghitt otthoni környezet, segítő rokonok, hideg-meleg folyóvíz, némi kötszer és egy vagy két átlagos tudású bába jelenléte.

    Ad a.) A terhesség tényét, korát, a magzat fejlődését képzett szülészorvosnak kell megállapítania és végigkísérnie. Ehhez számos műszeres és laboratóriumi vizsgálat is  tartozik, melynek során megállapítást nyer, hogy a kismama képes-e spontán, természetes úton szülni és ennek kockázata átlagos-e vagy afeletti. Ha a válasz az, hogy természetes, átlagos kockázatú szülés várható, akkor merülhet fel a tervezett otthonszülés iránti igény.  Ha a kismama várhatólag nem tud majd spontán szülni, vagy jó előre látható komplikációk lehetnek, lelkiismeretes orvos nem járulhat hozzá az otthonszüléshez. Ha az orvos véleménye az, hogy a kismama otthon is szülhet, később mégis komplikációk lépnek fel, a jogi felelősség nehezen tisztázható, mert az otthon szükséges körülmények nincsenek standardizálva (a készülő törvény talán szabályozza majd, de lehet, hogy újabb problémákat is felvet, ahogy az már lenni szokott), nyilván az orvos a helyszíni hiányosságokra fog hivatkozni. Ha a helyszínen sürgős orvosi beavatkozás igénye merül fel, akkor persze lehet mentőt is hívni, a kórházi ellátás lehetősége még mindig nyitva áll. Ha azonban feltesszük azt a kérdést, hogy az anya/magzat életben maradásának, egészségének feltételei és esélyei azonosak –e egy eleve kórházban indított és egy otthon indított, de mentőautóban/kórházban befejezett szülés alkalmával, a válasz az, hogy bizony nem azonosak.

  Ad b.) Mint említettük, nincs szabályozva, hogy milyen háttérkészültség szükséges az otthoni szüléshez. Az ajánlások is sokfélék az illető ország, az illető egészségügy, a szokások stb.  szerint. A hazai környezet komoly veszélyeket rejthet a kellő sterilitás szempontjából akkor is, ha az első szemle a körülményeket megfelelőnek találná.

      Gyakorta elhangzik az is, hogy a kismamának joga van ott világrahozni a gyermekét, ahol jónak látja. Ilyenkor érdemes vizsgálni azt is, hogy az illető – és az őt befolyásolni tudó házastárs, élettárs, szülő vagy egyéb „segítő” – mennyire van a kérdés megválaszolásához szükséges ismeretek és etikai nívó birtokában. Az egyén joga – még az anyáé is – ott végződik, ahol a másik személy – jelen esetben a magzat – joga kezdődik. A magzatnak pedig joga van az épen, egészségesen születéshez, a tudománynak azon a legmagasabb szintjén, melyet az adott társadalom a számára biztosítani tud.

       A fentiekből az derülhet ki, hogy az otthonszülés kategorikus ellenzője lennék. Nem így van, csupán azt kifogásolom, és úgy érzem joggal, hogy a kérdést egyetlenegy szempont, az anya joga/felfogása/kényelme szerint igyekeznek megválaszolni azok, akik a téma körüli vihart kavarják, akár a „pro”, akár a „kontra” oldalon. El tudok képzelni egy olyan jövőt, amelyben a tervezett szülések egy része legálisan és orvosi egyetértéssel otthon történik.  Mindehhez szükséges az általános orvosi/szülészeti ismeretek vázlatos oktatása az iskolákban (van már, ahol működik!), a sürgősségi ellátás nagyarányú fejlesztése, minden orvosi és jogi kérdés előre tisztázása és írásban rögzítése, életmentő orvosi berendezések, vérkészítmények stb. helyszínre telepítése.

      Még egy nem elhanyagolható dolog: a vita időzítése. Nem véletlen ugyanis, hogy az otthonszülés igénye ilyen parancsoló jelleggel merült fel és éppen most. Nagy a bizonytalanság az ország eddig jól működő, de igen költségesen fenntartható szülészeti osztályainak jövőjét illetőleg. Egyes hivatalnokok mindent szeretnének bezáratni, vagy legalább az ágyszámot, a kapacitást, egyszóval: a ráfordítást csökkenteni. A dolog nem oldható meg várólistával, mint a sebészeti szakmák többségében. Nem lehet a kismamának azt mondani, hogy a természet törvényei szerint április 9-én kellene ugyan szülnie, de jöjjön már inkább június 20-án, mert csak akkorra van hely. Kell valami megoldás, de úgy, hogy az a nyilvánosság előtt ne a hatóság ötlete legyen, hanem legyen egy mozgalom, amely majd kiköveteli. Azoknak, akik a drága, mindennel felszerelt, a kor szintjén a legnagyobb biztonságot nyújtó, drága, de profi szülészeket foglalkoztató klinikákon szeretnének szülni, és azt meg is tudják majd fizetni, az ellátás továbbra is a rendelkezésére áll. (Aki tud, mondjon egy államfő-feleséget, egy milliárdosnőt, egy filmsztárt, ismert közéleti személyiséget, aki otthon szült, és nem valami méregdrága magánklinikán.) A plebsnek pedig ott lesz a kiharcolt „joga”: az otthonszülés. Orvos vagyok, de nem szülész, ráadásul férfi, így a véleményem egy „outsider” véleménye. Ne is hallgassatok rám.



Utoljára változtatva 11-03-2007 @ 09:10 pm


Hozzászólás írása
Hozzászólás írása
További
További
Blogozó profil
Blogozó profil
Üzenet küldés
Üzenet küldés

Posted Comments

Hozzászóló: Netelka
(Ideje: 11-03-2007 @ 09:46 pm)

Comment: Főként az gondolkodtatott el, amit az utolsó bekezdésben írtál. Én bele sem gondoltam ebbe az aspektusba, de most, hogy mondod... Belefér a mai politikai életbe ez is, és még csak nem is hat összeesküvés-elméletként. Csak szomorú ez, végtelenül szomorú. Mert megint ki nem számít: az átlagállampolgár, a "plebs", a bérből-fizetésből élő. Érdekes volt ez az okfejtés, és úgy lepett meg, hogy tulajdonképpen meg se kéne lepődnöm...


Hozzászóló: Audrey
(Ideje: 11-03-2007 @ 10:00 pm)

Comment: Látszik, hogy orvos vagy, mert csak orvosi szemszögből vizsgálod a témát. Az orvostudomány, bármennyire is igyekszik kifelé azt hangsúlyozni, nem mindenható! Sőt, nagyon is kevés az, amit az emberi szervezet működéséről tudnak. Sok esetben sötétben való tapogatózás az egész. Kórházakban is halnak meg szülő nők a legnagyobb felkészültség mellett orvosi hanyagság, vagy pedig váratlan komplikáció miatt. Normál esetben egy szülés levezetéséhez orvosra nincs is szükség, elegendő egy jól képzett bába. Mit csinál a szülészorvos? Összevarja a sebet a végén, meg elteszi a borítékot a zsebébe, holott a munka oroszlánrészét a szülésznő és a nővérek végzik. Különben miért van manapság annyi indokolatlan császármetszés? És miért van az, hogy a fogadott doki idő előtt megindítja a szülést? Hát mert neki kényelmesebb, ha akkor szül a páciense, amikor ott van. Nyilván én sem adnék egy fillért sem a fogadott orvosomnak, ha jelen sincs a szülésnél, mint ahogyan az a valóságban az esetek nagy részénél történik. Visszatérve a csecsemőhalandóság alakulására a múltban és ma. Ne felejtsük el, hogy Semmelweis előtt a kórházakban nagyobb volt a halálozási arányszám, mint az otthon szülő nők esetében! Tehát nem lehet egyértelműen azt állítani, hogy otthon szülni sokkal nagyobb kockázat. Egyik baba meghal a kórházban, a másik meg otthon. Amelyik a kórházban hal meg, arról szó sem esik, amelyik otthon, azt felkapja a média. Itt érdekekről van szó, de én semmi politikát látok ebben. Valami olyasmit pedzegettél, hogy az állam azt szeretné, ha a szüléseket ki lehetne vinni a kórházakból, mert akkor az megtakarítás lenne az egészségügynek. Ez hülyeség. Ha valaki megtakarít valamit, azok a szülészet páciensei, mert nem kell százezret kipengetni a dokinak. Érdemes elgondolkodni azon is, hogy miért olyan sok a beteg ember még napjainkban is, amikor az orvostudomány állítólag olyan nagyon magas szinten van! Szívet ültetnek át, és idegszálakat varrnak össze, de egyszerű betegségeket nem tudnak meggyógyítani, mert csak tüneteket kezelnek, és a gyökérokokat nem vizsgálják. Nagyon kevés alapos orvossal találkoztam életemben. A fő problémát ott látom, hogy az embert orvostanilag még mindig csak biomasszának tekintik, a betegségek eredete viszont zömében lelki eredetű. Visszatérve a témánkra. Ha nincs leszabályozva az otthonszülés, akkor legyen leszabályozva. Megjelent egy jogos igény a szülő nők részéről, hát biztosítsák hozzá a kereteket. De ne a kedélyeket borzolják a tények hamis megvilágításba helyezésével. Ez is pont olyan, mint a Pitbull-téma. Betiltották ennek a kutyafajtának a tartását, mert néhány embert megharapott. És akkor a média felnagyította, hogy mert a pitbull harcikutya, és életveszélyes a tartása... Közben a legtöbb harapást a statisztikák szerint nem is a Pitbullok okozták, hanem a németjuhászok. És megint a tömegek manipulálására megy ki a játék!!!! Ettől van már herótom!!!


Hozzászóló: Emericus
(Ideje: 11-03-2007 @ 10:12 pm)

Comment: Igen, Netelka, sajnos nincs min meglepődni. Köszönöm, hogy olvastál.


Hozzászóló: Emericus
(Ideje: 11-03-2007 @ 10:42 pm)

Comment: Kedves Audrey, eszem ágában sincs etikátlannak bizonyult kollégákat mentegetni, nem ezért írtam a jegyzetet. Bizony, tény, hogy a bábák, a nővérek adott szituációban többet tudnak, mint az orvosok, de hol mondtam én ennek ellent? Azt viszont állítom, hogy a bábák és a többi szakdolgozók is többet tehetnek a kórházban, mint azon kívül. Bizony, meg lehet halni a kórházban is, "megfizetett" orvos keze alatt is, de ha ebből azt a következtetést vonjuk le, hogy felesleges a kórház, akkor a következő lépés az iskolák bezárása, mert bizony sokan maradnak tudatlanok az iskolába járók között is, nemcsak az otthon tanulók között. Meg kellene szüntetni pl. a tűzoltóságot is, mert van olyan tűz, amit nem tudnak eloltani időben. Egy-egy intézmény szükséges vagy szükségtelen voltát nem az adja meg, hogy adott pillanatban milyen - bár az sem lényegtelen - hanem az, hogy milyen lehetne és milyennek kellene lennie. Egyetértünk abban, hogy nem jó, ha a tényeket hamis megvilágításba helyezzük. Lehet, hogy olykor nem is a megvilágítással van baj, csak a tények nem mindegyike ismert mindenki előtt. Nem hiszem, hogy az utolsó szakaszban hülyeséget írtam volna, bár őszintén remélem, hogy tévedtem. A pitbull-ügyhöz nem értek, inkább kerülöm őket. Megértésedet remélve kívánok jó éjszakát.


Hozzászóló: lenaneni
(Ideje: 11-03-2007 @ 10:58 pm)

Comment: Négy gyereket szültem. Ha otthon szülöm őket, akkor az első szülésnél valószínüleg meghaltam volna, mert farral jött, és vágás stb. nélkül nem tudtam volna megszülni, nem is sírt fel azonnal a hosszú vajúdás miatt. A második meg nem élt volna meg oxigén, meg infúziók nélkül. A harmadik, illetve negyedikkel már otthon is elboldogultam volna, ha még lett volna ki. Pénzt nem adtam sem orvosnak, sem más személyzetnek, csupán apróságot: egy tasakban kávét, csokit, egyebet, hogy együtt fogyasszák el. A kórházi körülmények valóban kritikán alóliak voltak, úgy mint étel, tisztálkodási lehetőség, látogatás, intimitás stb. A szülés természetets folyamat. Így van, de a betegség is, a halál is az. Nincs is szükség akkor orvosokra? Három évvel ezelőtt egy orvonő halt meg a harmadik gyerek szülése közben. Apja, bátyja és férje is orvos, tehát egy családon belül négy képzett ember mérlegelte a döntéseket. Pestre utazott szülni egy híres klinikára, kollégághoz, mert tudták, hogy problémás szülés lesz. És meghalt. Vagyis a szülés nem is annyira egyszerű és természetes folyamat. Az otthonszülést senkinek sem ajánlom. Talán a 24 órás bennfekvés volna szerintem egy áthidaló megoldás, ha az anya és a gyerek is egészséges, és az otthoni körülmények lehetővé teszik az optimális ellátásukat. De ha szülséges, akkor perceken belül elérhető legyen az orvosi ellátás.


Hozzászóló: Audrey
(Ideje: 11-03-2007 @ 11:20 pm)

Comment: Kedves Lénanéni! És hányan halnak meg balesetben fiatalon vagy gyermekként? Ott ki a felelős? A halál az élet része, ahogy mondtad. Lehet, hogy meghalok a szülésben épp a legjobb magánklinikán. Mert nekem az van megírva. És nincs értelme utólag felelősöket keresni. A hiba a gondolkodásunkban van! Azt hisszük, mi emberünk dönthetünk élet és halál felett! És sajnos döntünk is...


Hozzászóló: prayer
(Ideje: 11-03-2007 @ 11:32 pm)

Comment: "És nincs értelme utólag felelősöket keresni." Ha emberi mulasztás, igen is van értelme. Különben mit sem ér, amit eddig írtál. Az erkölcs meg mindenkinek a sajátja áll a legközelebb hozzá.


Hozzászóló: Audrey
(Ideje: 11-03-2007 @ 11:44 pm)

Comment: És feltámad a halott, kedves prayer, ha lecsukjuk az orvost? Senki sem tökéletes a munkájában. Emberek vagyunk, és hibázunk. Az orvosoknak sokkal nagyobb a felelősségük, de tőlük sem várhat el senki tökéletességet. Megteszik, ami tőlük telik, jobb esetben... És még akkor sem biztos, hogy mindent. Természetes emberi érzés, hogy hibáztatni akarunk valakit (nemegyszer átéltem magam is), mert nem tudjuk elfogadni a halált csak úgy minden ok nélkül. A hanyagság nyilván más kategória. De kin segít, ha meghurcoljuk az orvost?


Hozzászóló: Netelka
(Ideje: 11-04-2007 @ 08:27 am)

Comment: Azzal, hogy felmented - de legalábbis nem hibáztatod - az orvost, aki munkája során hibázik, és ezzel valaki halálát okozza, megint olyanoknak a lelkébe gyalogolsz, akik mondjuk így vesztettek el valakit. És ne hidd, hogy ez annyira ritka. A gondolatot elfogadom: csak az nem hibázik, aki nem dolgozik. Ott a probléma, hogy ha egy orvos hibázik, a mundérbecsület és minden egyéb segítségével gond nélkül dolgozik tovább, mintha mi se történt volna. Ha az én hozzátartozómmal történik ilyesmi, az a minimum, hogy elvárom, hogy az orvos hagyja el a pályát. Mondjuk - Zolira reagálva - én egy politikustól is elvárnám: hibázott, húzzon el, lehet, hogy máshol megállja a helyét, de vannak hivatások, ahol nem lehet hibázni. Vagy ha igen, el kell ismerni, és vállalni a felelősséget. Mondjuk, már rég elkanyarodtunk az eredeti témától, jegyzem meg...


Hozzászóló: Tupir
(Ideje: 11-04-2007 @ 09:42 am)

Comment: Az emberi élet kioltása nagy bűn. Mindenkinek el kell számolni róla legyen az orvos, bába vagy akár bűnőző. Aki vétet az igen is legyen elszámoltatva, bűnhödjön érte, Isten és ember előtt is.


Hozzászóló: Audrey
(Ideje: 11-04-2007 @ 09:57 am)

Comment: Rögtön milyen fehér és fekete lett mindenki! Érdekes. Az élet kioltása az egyik oldalon bosszút követel, a másikon meg természetes. Hát nekem ez itt nem klappol. Nekem is halt meg - nem is egy - rokonom orvos kezei közt, kórházban. Senki nem tudja bizonyítani, hogy az orvos mulasztásából történt. Lehet, hogy amúgy is meghalt volna. Ha az összes orvost megbüntetnénk, aki hibázott, akkor ma Magyarországon az összes orvos sitten ülne, aztán nézegethetnénk, ki látna el minket. Szerintem nem is választana orvosi pályát senki. Az emberek, ha elveszítik valakijüket, ösztönösen felelőst keresnek, még akkor is, ha nincsenek felelősök. Minden áron bosszút akarunk állni valakin, mert nekünk az úgy jó. Én nem védem az orvosokat. Csak mondom, ők is hibázhatnak. Benne van a pakliban, s ezt mindenki tudja, aki kés alá fekszik. Minden ember egyedi eset, lehet hogy ezer sikeres műtét után egy mégsem sikerül, mert valamire nem figyelt, ami addig még egyszer sem jött elő. Nagyon nehéz dolog ám itt a felelősséget megállapítani. Az orvosok azért védik a mundér becsületét, mert mindegyikük hibázott már. Mindegyikük. Most akkor kit csukjunk le? Csak kíváncsi voltam a reakciókra...


Hozzászóló: Csilike
(Ideje: 11-04-2007 @ 03:31 pm)

Comment: Visszaterve az otthonszulesre. En is azt gondolom, hogy egy nonek joga van eldonteni hogy otthon vagy korhazban szuljon. Egeszen addig, amig 1000 szazalekig biztos lehet benne hogy a magzata problemamentesen egeszsegesen jon a vilagra. Mivel ez nem nem kivitelezheto ma, ezert a korhaz az a hely ahol, (megha az orvosok is tevednek, es hibaznak hiszen emberek) egy gyermek a legeslegnagyobb biztonsaggal a vilagra johet. En tudom, egy anyanak mennyire fontos tudnia, hogy a benne fejlodo pici elet egeszseges es jol fejlodik, miert is kockaztatna, hogy a finisben beusson a mennyko es tortenjen valami? Hozzateszem, en is rengeteg remtortenetet hallottam lelkiismeretlen orvosokrol, szakbarbarokrol, de en hiszem, es a tapasztalataim is azt mutatjak, hogy azok az orvosok vannak szerencsere tobbsegben, akik egy szulest meg komplikaciokkal megtuzdelve is, tobbe kevesbe biztonsaggal le tudnak vezetni. Maskulonben vannak olyan helyek ahol egyenesen a szulesznot es nem az orvost fogadjak meg a szuleshez, s bar mikor en hoztam a vilagra a kislanyomat is a szuleszno tustenkedett, adott erot, es vegezte a munka oroszlanreszet, de nagyon nagy sot potolhatatlan biztonsagerzetet adott az, hogy lattam az orvost a kozelben. Apolono vagyok, lattam egyet s mast. Felelossegrol, felelossegvallalasrol, hatalmas bakik eltussolasarol... Megis azt kell mondjam, az otthonszuleshez nem vagyunk elegek. Kell az orvosi segitseg, a korhazi felszereltseg, es minden mas amit egy ilyen intezmeny adni tud. A bunosnek pedig igenis lakolnia kell. Talan kifele nem is "bunhodnek" meg elegge a tevedo orvosok, de az orvostarsadalmon belul legtobbszor megpecsetelodik a sorsuk, viszik magukkal mint terhet. Azt gondolom, ebben a zart kozossegben ami az ovek, sokszor ez is "eleg". Jo cikk volt Imre szivesen olvasom, mert osszeszedett es minden soraval egyetertek. Puszi


Hozzászóló: AngyaliAndi
(Ideje: 11-04-2007 @ 08:22 pm)

Comment: Audrey, a nőnek nincs joga a magzata életéről dönteni, veszélyeztetni, de joga van a már kifejlett, értelmes, élő újszülöttje életét veszélyeztetni? Én meg ezt nem értem. Nem más ez, csak egy hülye divat. Régen, persze, meghaltak a kórházban az anyák, otthon nem olyan sokan... de azóta eltelt pár száz év. Azok a babák,akik most kórházi körülmények között is meghalnak /nem a műhibákról beszélek/ otthon 100%-ban meghalnának. Kórházban még van esélyük. Érdekes volt reggel az egyik műsorban, egy bába /nem orvos!/ azt mondta, majd negyven éves tapasztalattal a háta mögött, hogy SOHA nem lehet egy otthonszülés olyan biztonságos, mint egy klinikai. Ő spec. nem vállalná semmi pénzért ennek a levezetését. Pedig nem kezdő már.


Hozzászóló: blue
(Ideje: 11-04-2007 @ 10:26 pm)

Comment: No, miután kellemes elolvastam a blogot, aztán a hozzászólásokat, amit mellesleg megjegyzem, hogy nem szoktam, csak néha, most mégis megtettem és íme egy-két dolog: Audrey: seb - amit az orvos szülés közben összevarr, elmondanám neked, hogy az gát, másnéven gátmetszést hajtanak végre, hogy a baba kényelmesebben kiférjen, és már felszívódos varatokkal, hogy könnyebb legyen a kismamának. Kettő: orvost felmenteni a munkájából? Én azt mét nem láttam, de ha hibázott be kellene ismernie és eltünni a csodába, valamint nem engedném, hogy az orvosi hivatását gyakorolja, rá is vonatkozik a KJT, ha jól tudom. Imre, a többivel viszont teljesen egyetértek veled.


Journal ©

PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Page Generation: 0.23 Seconds